2012. november 29., csütörtök

A kiküldetés társadalombiztosításai szabályai

A kiküldetés társadalombiztosításai szabályai

 

A kiküldetésre vonatkozó társadalombiztosítási szabályokat a szociális biztonsági rendszereknek a Közösségen belül mozgó munkavállalókra, önálló vállalkozókra és családtagjaikra történő alkalmazásáról szóló 1408/71. sz. EGK rendelet és a végrehajtásáról szóló 574/72. sz. EGK rendelet szabályozza. E rendeletek irányadók mind a magyar munkavállaló EGT tagállamba és Svájcba történő kiküldetése esetén, mind az EGT tagállamokból és Svájcból érkező munkavállalók kiküldetése estén.

A Rendelet meghatározza, hogy társadalombiztosítási értelemben ki minősül kiküldött munkavállalónak. Így küldetésnek minősül a szokásosan két vagy több tagország területén történő foglalkoztatás.

Amennyiben egy munkáltató munkavállalóját egy másik tagállam területére munkavégzés céljából küldi ki, vagy egy önálló vállalkozó tevékenységét egy másik tagállamban fejti ki, akkor a másik tagállamban történő munkavégzés ellenére a munkavállaló/önálló vállalkozó továbbra is a kiküldő állam jogszabályai szerint lesz biztosítva úgy, mintha továbbra is ennek a területén dolgozna.

A kiküldetés időtartama 12 hónap lehet, amelyet egyszer - újabb 12 hónappal - meg lehet hosszabbítani. A kiküldetést az E 101 formanyomtatvány igazolja.
A kiküldetés igazolására szolgáló nyomtatvány (E101) igazolja a munkavégzés helye szerinti ország hatóságai számára, tehát a magyar hatóságoknak, hogy az adott munkavállaló továbbra is abban az államban marad biztosított, amelyből kiküldték továbbá, hogy a munkavégzés helye szerinti országban mentesül a járulékfizetési kötelezettség alól. Éppen ezért a kiküldött munkavállalóknak minden esetben maguknál kell tartaniuk az E 101 jelű nyomtatványt.

Abban az esetben, ha a kiküldött munkavállaló nem tartja magánál az E101 formanyomtatványt, a munkavállalót a magyar társadalombiztosítás hatálya alá tartozónak tekintik.
Az EGT tagállamokból és Svájcból érkező kiküldött munkavállalókat a foglalkoztatónak nem kell bejelentenie a társadalombiztosítási szerveknél.
Bővebb felvilágosítás az Országos Egészségbiztosítási Pénztár honlapján (www.oep.hu) található.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése