2012. november 29., csütörtök

Magyar munkajogi szabályok, amelyeket minden esetben alkalmazni kell, ha külföldi munkáltató munkavállalója a Magyar Köztársaság területén végez munkát

Magyar munkajogi szabályok, amelyeket minden esetben alkalmazni kell, ha külföldi munkáltató munkavállalója a Magyar Köztársaság területén végez munkát

 

Erről az Mt. 106/A. §-a rendelkezik, amely előírja, hogy, ha külföldi munkáltató munkavállalója - harmadik féllel kötött megállapodás alapján, a kiküldetésben, kirendelésben, illetve a munkaerő-kölcsönzésben - a Magyar Köztársaság területén végez munkát, a munkavállalóra
  • a leghosszabb munkaidő, illetve a legrövidebb pihenőidő mértéke
  • a fizetett éves szabadság legalacsonyabb mértéke,
  • a legalacsonyabb munkabér,
  • a munkaerő-kölcsönzés feltételei,
  • a munkavédelmi feltételek,
  • a terhes, illetve kisgyermekes nők, valamint a fiatal munkavállalók munkavállalási és foglalkoztatási feltételei, továbbá
  • az egyenlő bánásmód követelménye tekintetében a magyar munkajogi szabályokat kell alkalmazni.
Az épületek építésére, javítására, fenntartására, átalakítására vagy lebontására vonatkozó építőmunkát, így különösen a kiásást, talajmozgatást, tényleges építőmunkát, előre gyártott elemek összeszerelését és szétszedését, felszerelést vagy bevezetést, átalakításokat, tatarozást, helyreállítást, szétszerelést, lebontást, karbantartást, fenntartást, festési és takarítási munkát, javításokat végző munkáltatók esetében az e tevékenység keretében foglalkoztatott munkavállalóra - a fentebb említett a)-g) meghatározott feltételek tekintetében - a jogszabályi rendelkezések helyett az egész ágazatra, alágazatra kiterjedő hatályú kollektív szerződés rendelkezéseit kell alkalmazni, feltéve, hogy a kollektív szerződés az adott jogosultság vonatkozásában kedvezőbb feltételeket tartalmaz. /A kollektív szerződésekről az 5. pont szól./

Az előbbi előírásokat csak abban az esetben nem kell alkalmazni, ha az a)-g) pontban meghatározott feltételek tekintetében a kiküldött, kirendelt, kölcsönzött munkavállalóra a munkaviszonyra egyébként irányadó jog, vagy - a felek eltérő megállapodása alapján - kedvezőbb szabályok az irányadóak.

Például
  1. ha az adott munkaviszonyt szabályozó jog (pl. németországi munkavállalás esetében német jog) szerint a minimálbér mértéke magasabb a magyar jog által előírtnál, akkor nem a magyar jogot, hanem a munkaviszonyt szabályozó jogot (pl. németet) kell figyelembe venni a Magyarországon kiküldetésben, kirendelésben, munkaerő-kölcsönzésben foglalkoztatott külföldi munkavállaló esetében.
  2. Ha a munkaviszonyt szabályozó jog szerint (pl. bolgár munkavállaló magyarországi foglalkoztatása a bolgár jog alapján) a minimálbér mértéke alacsonyabb a magyar jog szerint előírtnál, akkor a minimálbér tekintetében a magyar jogot kell alkalmazni, függetlenül attól, hogy a munkaviszonyra egyébként más állam joga (pl. bolgár) irányadó.
  3. Az is előfordulhat, hogy nem a munkaviszonyt szabályozó jog (németországi munkavállalás esetén német jog), hanem a felek megállapodása alapján (pl. angol jog) illeti meg a munkavállalót a magyarországi foglalkoztatása során a magyar jogban szabályozottnál magasabb minimálbér. Ekkor a minimálbér tekintetében nem a munkaviszonyt szabályozó jogban (pl. német), nem a magyar jogban, hanem a felek megállapodásában (angol jog) meghatározott összeg fogja a munkavállalót megilletni.
A 106/A. § alkalmazásában a legalacsonyabb munkabér fogalmán a személyi alapbért, a rendkívüli munkavégzésért járó ellenértéket, valamint a külföldi munkavégzésre tekintettel fizetett juttatást is érteni kell. Nem kell a legalacsonyabb munkabérbe beszámítani a kiegészítő nyugdíjpénztári befizetést, valamint a külföldi munkavégzésre tekintettel fizetett költségtérítésnek azt a részét - különösen az utazás, lakás és ellátás költségét -, amely után nem kell személyi jövedelemadót fizetni.

A fen említett 106/A. § rendelkezéseit nem kell alkalmazni a kereskedelmi hajózási tevékenységet folytató munkáltató tengerjáró hajón foglalkoztatott személyzete tekintetében (Mt. 106/B. §).

A szállítási szerződés alapján az áru első összeszerelését vagy beszerelését végző, a szállító által kiküldött munkavállalóra, a fizetett éves szabadság legalacsonyabb mértéke és a legalacsonyabb munkabér tekintetében nem kell alkalmazni a 106/A. § rendelkezéseit, ha a kiküldetés ideje nem haladja meg a nyolc napot, kivéve, ha a 106/A. § (2) bekezdésében meghatározott tevékenység végzésére - azaz az épületek építésére, javítására, fenntartására, átalakítására vagy lebontására vonatkozó építőmunkára - kerül sor.

A magyarországi munkáltató köteles biztosítani, hogy a telephelyére - a külföldi munkáltató által a 106/A. §-ban meghatározott módon - kiküldött munkavállaló tekintetében a 106/A. §-ban és a 106/B. §-ban meghatározott rendelkezések alkalmazásra kerüljenek.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése